Stomatologia Madentin

Rejestracja tel.  32 250 48 28

Rozsądne terminy, przyjazne ceny. Zapraszamy !

stomatologia 
 

madentin

stomatologia N.Z.O.Z. Madentin © 2014 KRS 0000103646, REGON 277804910, NIP 6443075075  |  polityka prywatności

Jessica Priston

Net casunc odioseas gdaus kerteluctus aloem aecenas.

John McCoist

Net casunc odioseas gdaus kerteluctus aloem aecenas.

LECZENIE ZĘBÓW BEZ BÓLU

 

Obawa przed bólem w gabinecie stomatologicznym jest najsilniejszym hamulcem wstrzymującym niepotrzebnie ludzi przed leczeniem stomatologicznym. Tymczasem o progu swojej wrażliwości na ból wręcz trzeba poinformować stomatologa, aby nasza niekontrolowana reakcja podczas zabiegu nie spowodowała wypadku. Żaden dentysta nie chce, by jego pacjent cierpiał, a współczesna stomatologia wraz z anestezjologią przychodzą mu w tym z pomocą dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, jakie oferują.

 

Środki ostrożności przy nowoczesnych środkach znieczulających.

 

Ponieważ środki przeciwbólowe nie pozostają obojętne dla organizmu, każdy stomatolog czy anestezjolog dąży do tego, aby zastosować możliwie najmniejszą dawkę odpowiedniego preparatu. Odmowa lakarza, co do zastosowania najsilniejszego znieczulenia w przypadku niewielkiego i minimalnie nieprzyjemnego zabiegu nie jest wynikiem złej woli , a jego troski o nasze zdrowie i życie. Znieczulenie może czasem wywołać reakcję alergiczną zakończoną nawet wstrząsem anafilaktycznym, dlatego nie wolno pod żadnym pozorem ukrywać przed lekarzem uczulenia na jakiekolwiek leki. Również chora wątroba, choroby układu oddechowego bądź krążeniowego mogą stworzyć duże niebezpieczeństwo podczas podawania znieczulenia. Może bowiem się zdarzyć, że znieczulenie zawierające epinefrynę doprowadzi do bardzo poważnych problemów z krążeniem. Z kolei leki psychotropowe po wejściu w reakcję ze środkami znieczulającymi mogą doprowadzić nawet do utraty przytomności. Istnieje wiele innych przeciwskazań lub uwarunkowań, które mogą stać na przeszkodzie zastosowania jakiegoś znieczulenia. Jednak wachlarz obecnie dostępnych środków znieczulających jest tak duży, że po wnikliwym wywiadzie doświadczony stomatolog na pewno będzie w stanie dobrać najodpowiedniejszy, bezpieczny rodzaj preparatu.

 

 

Rodzaje stosowanych technik podawania środków znieczulających:

 

 

Znieczulenie powierzchniowe

 

Znieczulenia tego typu są stosowane przez dentystów w przypadku prostych, krótkich i mało bolesnych zabiegów oraz zabiegów przeprowadzanych u dzieci, np. podczas usuwania już rozchwianych zębów mlecznych. Czas działania takich znieczuleń nie przekracza zazwyczaj kilku minut. Znieczulenia powierzchniowe stosuje się również u osób, które czeka np. zdejmowanie kamienia nazębnego, nacinanie ropnia podśluzówkowego bądź które źle znoszą wkłuwanie igły. Forma takiego znieczulenia to najczęściej krem lub aerozol, np. lignokaina.

 

Znieczulenie nasiękowe

 

Silniejszym rodzajem znieczulenia, stosowanym przy usuwaniu zwłaszcza górnych zębów, jest podawane w zastrzyku tzw. znieczulenie nasiękowe. Ten rodzaj znieczulenia stomatologicznego sprawia, że końcówki nerwów tracą czucie, podobnie jak dziąsła, język i policzki. Jedynym rodzajem bólu który możemy odczuć, jest tzw. ból głęboki, sygnalizujący, że coś się dzieje w naszej jamie ustnej. Znieczulenia nasiękowego nie stosuje się raczej do leczenia zębów dolnych trzonowych i przedtrzonowych.

 

Znieczulenie przewodowe

 

Chcąc znieczulić ekstrakcję bądź skomplikowany zabieg na dolnych zębach przedtrzonowych lub trzonowych, dentysta najpewniej posłuży się znieczuleniem przewodowym, podawanym w małej dawce tuż obok nerwu lub bezpośrednio w nerw zębodołowy w miazdze. Z tego też powodu znieczulenie przewodowe nie należy do przyjemnych, jednak mimo niewielkiej ilości preparatu podawanej w takim przypadku, jest ono skuteczne z uwagi na wchłanianie w głębsze tkanki. Pacjent na wiele godzin przestaje odczuwać dotyk i temperaturę, często towarzyszy mu również zesztywnienie twarzy. Niestety, osobom cierpiącym na zaburzenia krzepliwości krwi nie zaleca się tego rodzaju znieczulenia.

 

Znieczulenie śródwięzadłowe

 

Kolejnym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie śródwięzadłowe, dzięki któremu można znieczulić konkretny ząb już za pomocą małej dawki wstrzykiwanej za pomocą ciśnieniowej strzykawki. Z tego rodzaju znieczulenia korzysta się np. w protetyce i podczas leczenia kanałowego. Nie można go jednak stosować w przypadku zębów objętych stanem zapalnym.

 

 

Znieczulenia śródkostne

 

Ten rodzaj znieczulenia dentysta wykonuje za pomocą specjalnej igły, którą wwierca się w kość żuchwy lub szczęki, co pozwala ulokować preparat znieczulający w jej głębi. To pozwala znieczulić końcówki nerwów. W przeciwieństwie do znieczulenia przewodowego, znieczulenie śródkostne nie uniewrażliwia języka, policzków czy warg. Coraz częściej ten rodzaj znieczulenia stosuje się za pomocą urządzenia sterowanego komputerowo. Przewagą tego rodzaju znieczulenia jest to, że oszczędza pacjentowi wrażenia rozpychania dziąsła, a środek znieczulający zostaje podany w najmniejszej możliwej dawce.

 

Sedacja wziewna

 

Sedacja wziewna, potocznie nazywana gazem rozweselającycm wykazuje niwielkie dziełanie znieczulające. Stosuje się ją niezależnie od innych środków znieczulających. Nie powoduje nieprzyjemnych skutków ubocznych.

 

 

W naszym gabinecie stomatologicznym Madentin w Katowicach zawsze przeprowadzamy gruntowny wywiad, zanim dobierzemy najodpowiedniejszy dla pacjenta rodzaj znieczulenia. Zapraszamy.