Stomatologia Madentin

Rejestracja tel.  32 250 48 28

Rozsądne terminy, przyjazne ceny. Zapraszamy !

stomatologia 
 

madentin

stomatologia N.Z.O.Z. Madentin © 2014 KRS 0000103646, REGON 277804910, NIP 6443075075  |  polityka prywatności

Jessica Priston

Net casunc odioseas gdaus kerteluctus aloem aecenas.

John McCoist

Net casunc odioseas gdaus kerteluctus aloem aecenas.

HIGIENA JAMY USTNEJ W CIĄŻY

Ścisła zależność między ciążą a jej wpływem na stan zębów oraz pomiędzy zabiegami dentystycznymi a ich oddziaływaniem na ciążę są dobrze poznane.

Czy w ciąży można i powinno się leczyć zęby, czy lepiej przesunąć zabiegi na później? Które z zabiegów stomatologicznych są bezpieczne dla dziecka? Stomatolodzy z gabinetu Madentin w Katowicach rozwiewają wszelkie wątpliwości i rozprawiają się z pokutującymi mitami.

 

Przede wszystkim – profilaktyka

 

Dwoma najistotniejszymi powodami, dla których tak istotna jest profilaktyka stomatologiczna, jest – po pierwsze - uniknięcie konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów stomatologicznych w trakcie ciąży, a po drugie konieczność chronienia płodu przed przenikającymi do krwioobiegu bakteriami próchnicotwórczymi (więcej na ich temat można przeczytać w zakładce „Jak choruje ząb, czyli próchnica od podszewki”). Jest faktem udowodnionym naukowo, że bakterie powodujące infekcje w jamie ustnej matki są przenoszone do macicy, powodując konsekwencje nawet tak dramatyczne w skutkach, jak przedwczesne porody, niska masa dziecka czy zakażenia wewnątrzmaciczne.

 

Fakty i mity o wpływie ciąży na zęby

 

Wśród wielu mitów pokutujących jeszcze w niektórych środowiskach jest  taki, że ciąża odwapnia kości oraz zęby. To przekonanie należy jednak włożyć między bajki, gdyż ciąża nie jest stanem patologicznym. Natomiast będąc już w ciąży, należy poświęcać zębom szczególną uwagę, ponieważ hormony wytwarzane w jej trakcie mogą zapoczątkować reakcję łańcuchową o nieprzyjemnych skutkach. Może zdarzyć się, że wspomniane hormony wywołują tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Rośnie wrażliwość dziąseł, następuje ich przekrwienie i rozpulchnienie, co automatycznie skutkuje koniecznością delikatniejszego mycia i – w konsekwencji – teoretycznie mniejszą starannością. Nieusuwana dokładnie płytka bakteryjna jest już prostą drogą do próchnicy.

Kolejnym mitem jest konieczność unikania znieczuleń stomatologicznych. Najnowsza stomatologia oferuje już ich taki rodzaj, że nie grożą one pojawieniem się jakichkolwiek skurczów macicy, ale przyszła mama ma bezwzględny obowiązek poinformowania lekarza dentysty o swoim stanie. Nie powinno być przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Dużo większe komplikacje może wywołać strach i ból matki, która zdecydowałaby się na bolesny zabieg właśnie bez znieczulenia.

 

Wśród ciężarnych kobiet krąży jednak wiele przekonań, które rzeczywiście znajdują potwierdzenie we współczesnej nauce.

Faktem jest, na przykład wpływ diety matki na uzębienie jej dziecka, ponieważ już w 6 tyg. ciąży zaczynają powstawać zawiązki przyszłych zębów; do czasu rozwiązania proces ten jest już zakończony. Noworodek posiada już zatem zawiązki zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Dlatego też w diecie ciężarnej kobiety nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń, fluor, fosfor, żelazo oraz witaminy takie, jak A, C, D i K.

 

Kolejnym, potwierdzonym naukowo faktem jest szkodliwy wpływ porannych nudności na stan zębów. Kwas solny przedostający się do jamy ustnej podczas wymiotów działa destrukcyjnie na szkliwo. Każdorazowo wymioty wywołują w nim nieodwracalne zmiany. Ratunkiem są specjalistyczne płyny, którymi należy płukać usta natychmiast po wymiotach. Nasi specjaliści z gabinetu stomatologicznego Madentin pomogą nie tylko w wyborze takiego płynu, ale również odpowiedniej pasty zawierającej związki fluoru oraz hydroksyapatyt. Wyjaśnią też wszelkie wątpliwości w kwestii używania sonicznych szczoteczek, czy irygatorów.

O wyleczeniu zębów należy pomyśleć bezwzględne już na etapie planowania ciąży. O ile, bowiem znany jest wpływ próchnicy na płód, o tyle australijscy naukowcy zwracają aktualnie uwagę na to, że nieleczone choroby dziąseł i przyzębia są w stanie opóźnić zajście w ciążę. Dzieje się tak z powodu związków pozapalnych znajdujących się we krwi.

Reasumując, ciąża sama w sobie nie indukuje chorób zębów. Może natomiast wywoływać pośrednio pewne stany sprzyjające osłabianiu zębów i zwiększaniu ich podatności na próchnicę, są one jednak do opanowania przy pomocy profilaktyki i regularnych wizyt u stomatologa.

 

Tutaj zrodzić się może kolejne pytanie, a mianowicie:

 

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży, a które są podczas niej niebezpieczne?

 

Pierwszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, by jakikolwiek zabieg mógł zostać wykonany, jest bezwzględne poinformowanie dentysty o ciąży. Stomatolodzy z Madentin otaczają ciężarne kobiety szczególną opieką i dokładają wszelkich starań, aby zabieg był jak najmniej stresujący dla niej samej i dla dziecka.

 

Prawie wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być bezpiecznie przeprowadzone podczas ciąży. Stosowane obecnie znieczulenia nie powodują skurczów macicy ani obkurczania naczyń krwionośnych, natomiast materiały kompozytowe używane do wypełnień są bezpieczne dla dziecka. W ciąży można również usuwać zęby.

 

Jedynie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, wymaga nieco większej ostrożności, ponieważ podczas ciąży z zasady nie wykonuje się prześwietleń rentgenowskich, a zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze. Jednak w naszym gabinecie stomatologicznym mamy rozwiązanie i dla tego problemu. Gdy wykonanie zdjęcia jest absolutną koniecznością, stosujemy nowoczesną cyfrową radiowizjografię, która istotnie niweluje dawkę promieniowania.

 

W czasie ciąży nie zaleca się jedynie przeprowadzania zabiegów, które wiążą się z zastosowaniem długotrwałego, ogólnego znieczulenia bądź z ostrym krwawieniem. Również zabiegi, które nie są absolutnie konieczne, zaleca się wykonać już po rozwiązaniu, dlatego też stomatolodzy raczej odradzają np. zakładanie implantów, ekstrakcje zęba w pierwszym trymestrze ciąży (poza wyjątkowymi sytuacjami), dłutowanie ósemek czy wybielanie. Nie istnieją dane na temat wpływu tego ostatniego zabiegu na przebieg ciąży, wiadomo natomiast, że leczenie ozonem może przejawiać szkodliwe działanie na płód, podobnie jak stosowane niegdyś, profilaktyczne podawanie fluoru.

 

Dobrą wiadomością jest natomiast, że bez obaw można poddawać się leczeniu ortodontycznemu. Co więcej – wskutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej zęby mogą nawet łatwiej przesuwać się w pożądane miejsce. Warunkiem koniecznym podczas noszenia aparatu w czasie ciąży jest wzmożona dbałość o higienę jamy ustnej. Każdorazowo o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do leczenia decyduje lekarz dentysta, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.

 

 

W naszym gabinecie stomatologicznym - Madentin służymy kompleksową pomocą wszystkim przyszłym mamom, które nie wiedzą, jakiego rodzaju past, płynów ,szczoteczek oraz innych narzędzi używać podczas ciąży i wspomnianych ciążowych dolegliwości. Przeprowadzimy również wszystkie niezbędne zabiegi z uwzględnieniem stanu kobiety. Zapraszamy wszystkie przyszłe mamy na przeglądy, przed oraz raz na każdy trymestr ciąży!